Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Thomas McKinney
Full Name: Thomas Freeman McKinney
Date of birth: November 1, 1801
Date of death: October 2, 1873

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 57 Nov 2, 1857 - Nov 7, 1859 7th (1)     Austin / Travis   Travis
H 25 Nov 21, 1849 - Nov 3, 1851 3rd (2) (3)     Galveston / Galveston   Galveston
S 11 Elected but never sworn 1st (4) (5) (6) (7) (8)     Galveston / Galveston   Galveston
(1) Democrat. Civilian and Gazette Weekly, 9/8/1857, p. 2, crediting The Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(2) Hon. Tho. F. McKinney, of Galveston, took the oath of office 11/21/1849. House Journal.
(3) Roster of members elect of the 3rd Legislature, Matthewson, R.C., Texas State Gazette [Austin, Tex.], 9/29/1849, p. 6, crediting The Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(4) Richard Bache, in special election 12/1/1847, sworn in 2nd Legislature, succeeded to unexpired term of Thomas F. McKinney, resigned after the session. Bache elected but never sworn in 1st Legislature. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(5) Tyler Man. Table of members of the 1st Legislature, Texas Democrat, 5/20/1846, p. 3, crediting The Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(6) 1st Legislature - 2/16/1846, p. 4. Listed in "roll of Senators being called by Districts, the following members appeared and took their seats...on motion of Mr. Grimes, the Senators came forward and took the oath prescribed by the Constitution." Senate Journal.
(7) 1st Legislature - Drawing for Terms of Office and Classification of Senators, 3/3/1846, p. 60. Drew "second class" (4-year term). Senate Journal.
(8) Description of drawing of terms for Senators, first-class two-year terms and second-class four-year terms, 3/3/1846, p. 180. The Texas Senate: Volume I, Republic to Civil War, 1836-1861, 1990.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • MCKINNEY, THOMAS FREEMAN (1801-1873). Handbook of Texas Online.
  • Portrait, biographical sketch, and photos, Barry Hutcheson, "Thomas F. McKinney: Businessman and Early Patriot," Volume XXXIX, Number 10, October 1981, pp. 6-9. Elected to represent Galveston as Senator in the 1st Legislature, 1846; later moved his home to Travis County. Texas Parks and Wildlife, 1965.
  • Biographical sketch, pp. 168-169. The Texas Senate: Volume I, Republic to Civil War, 1836-1861, 1990.
  • Other Resources
  • Mentioned in MCKINNEY FALLS STATE PARK - "The park is named for Thomas F. McKinney, who bought part of the Del Valle tract in 1839 and established a home there." Handbook of Texas Online.
  • Committee Informationtop
    7th R.S. - 1857
    Education  
    Public Buildings  
    Public Debt  
    State Government, Number of and Necessity of Employees  
    3rd R.S. - 1849
    Claims and Accounts  
    Comptroller and Treasurer, Examine (Co-Chair) 
    Finance  
    Internal Improvements  
    Private Land Claims  
    Public Debt  
    Public Lands  
    Purchase of Northwestern Territory, Governor's Message  
    Santa Fe, Prepare Remonstrance and Protest Against the Further Continuance of a Military Government in  
    1st R.S. - 1846
    Examine Books of Comptroller Relative to Charge Against James L. Love  
    Finance  
    Internal Improvements (Chair) 
    Official Seals of the Republic of Texas, Collect and Destroy All (Chair) 
    Republic of Texas Fines, Penalities, Forfeitures & Escheats, Consideration of  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.