Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


State Government, Number of and Necessity of Employees - 7th R.S. (1857)

Committee Members
Mordello Munson, Co-Chair
Marion DeKalb Taylor, Co-Chair
Emory Lloyd
Samuel Augustus Maverick
Thomas McKinney

Note:
House members appointed 1/4/1858, pursuant to resolution by Thomas McKinney of Travis 1/2/1858 (House Journal, 7th R.S., pp. 461, 476, 503).
House resolution announced in Senate 1/5/1858, M.D.K. Taylor listed as Chairman on part of Senate, S.A. Maverick, and M.S. Munson listed as Chairman on part of House, in committee report 2/5/1858 (Senate Journal, 7th R.S., pp. 284-285, 535-537).

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.