Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on State Affairs - 63rd R.S. (1973)

Committee Members
Dave Finney, Chair
Pike Powers, Vice Chair
Larry Bales
Ronald C. Bird
Hilary B. Doran, Jr.
Ronald D. 'Ronnie' Earle
Richard S. Geiger
Gene Green
Joe Hawn
Ray Hutchison
Eddie Bernice Johnson
Gene Jones
James J. Kaster
Dan Kubiak
Camm Lary
Mickey Leland
Gib Lewis
James 'Jim' Mattox
Ben Munson
Lindsey Rodriguez
Joseph F. Sage
E.L. Short
Joe Spurlock II
D.R. 'Tom' Uher
Charges
• Study state policies with regard to the efficient administration of a mass transit program.*
• Consider legislation which would implement the recommendations of the Texas Offshore Terminal Commission with regard to the construction of a superport off the coast of Texas.*

Note:
Ronald Earle (Member) appointed 12/16/1973. (House Journal, 63rd 1st C.S., p. 21. Letter from Price Daniel, Jr., Speaker of the Texas House of Representatives, to Dorothy Hallman, Chief Clerk of the House of Representatives, December 16, 1973. See House Press Memos 1973, L1801.1 P926 1973.)
Charged by the Speaker to study the superport issue, December 10, 1973. (Press release, December 10, 1973 and letter from Price Daniel, Jr., Speaker of the Texas House of Representatives, to Dolph Briscoe, Governor of Texas, December 11, 1973. See House Press Memos 1973, L1801.1 P926 1973.)

* This represents an abstract of the report contents. Charge text is incomplete or unavailable.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.