Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Lamar Smith Lamar Smith
Full Name: Lamar Seeligson Smith

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 57-F Dec 15, 1981 - Nov 15, 1982 67th (1)   Republican San Antonio / Bexar   Bexar
(1) Lamar Smith, in special election 12/5/1981, sworn 12/15/1981, succeeded James R. Nowlin, resigned 11/6/1981. Smith resigned 11/15/1982 (he served 67th 2nd and 3rd Called Sessions only). Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 67th Legislature, 2nd C.S., HR 40. Smith honored as outstanding freshman of the second called session of the 67th Legislature. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • Biographical Sketches
  • SMITH, Lamar Seeligson (1947-). Representative, TX. Biographical Directory of the U.S. Congress 1774-Present.
  • Biographical sketch, Congressman Lamar Smith. United States House of Representatives.
  • Photographs
  • Photograph. Lamar Smith, 67th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 67th session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.L1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    67th R.S. - 1981
    Energy Resources  
    Fire Ants in Texas, Select  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.