Garth C. Bates

Garth C. Bates

Full Name: Garth C. Bates
Date of birth: June 4, 1915
Date of death: June 19, 2004

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 22-8 Jan 11, 1955 - Mar 31, 1956 54th (1)   Democrat Houston / Harris   Harris
H 22-8 Jan 13, 1953 - Jan 11, 1955 53rd   Democrat Houston / Harris   Harris

(1) Bates resigned 3/31/1956. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

54th R.S. - 1955
Appropriations  
Constitutional Amendments  
Public Lands and Buildings  
Revenue and Taxation  
State Hospitals and Special Schools (Vice Chair) 
53rd R.S. - 1953
Banks and Banking  
Common Carriers  
Liquor Regulation  
Revenue and Taxation  
School Districts  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.