Lindley Beckworth

Lindley Garrison Beckworth

Full Name: Lindley Garrison Beckworth, Sr.
Date of birth: June 30, 1913
Date of death: March 9, 1984

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 2 Jan 12, 1971 - Jan 9, 1973 62nd (1)   Democrat Gladewater / Gregg   Gregg, Panola, Rusk, Shelby, Smith, Upshur, Van Zandt, Wood
H 4 Jan 12, 1937 - Jan 10, 1939 45th   Democrat Gilmer / Upshur   Camp, Upshur

(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1972 due to redistricting. Texas Constitution Art. III, ยง3, Election and term of office of Senators.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

62nd R.S. - 1971
Education  
Election Law Study  
Insurance  
Jurisprudence  
Legislative, Congressional and Judicial Districts  
Military and Veterans Affairs (Vice Chair) 
Natural Resources  
Nominations  
Oil and Gas  
Population Distribution, Interim  
State Affairs  
State Departments and Institutions  
Vegetable Marketing, Interim  
Water and Conservation  
45th R.S. - 1937
Appropriations  
Education  
Penitentiaries  
State Eleemosynary and Reformatory Institutions  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.