R.S. Kimbrough

Robert Snead Kimbrough

Full Name: Robert Snead Kimbrough
Date of birth: September 19, 1851
Date of death: October 11, 1905

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 16 Jan 8, 1889 - Jan 10, 1893 21st (3) (4) (5)   22nd (1) (2)   Democrat Mesquite / Dallas   Dallas, Kaufman, Rockwall
H 33 Jan 13, 1885 - Jan 11, 1887 19th   Democrat Mesquite / Dallas   Dallas

(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(2) 22nd Legislature - 1/14/1891, p. 5. Seats formerly occupied by Townsend, Kimbrough & Burney were reserved for them, seat formerly occupied by his predecessor was reserved for Carter, those Sens. being absent. Kimbrough indefinitely excused. Senate Journal.
(3) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(4) List of Senators of the 21st Legislature, "The State Senate: Members-Elect in the Different Districts - Austin Local Notes," Galveston Daily News, 11/20/1888, p. 6, crediting Abilene Library Consortium. "There are two independents in the list. The rest are democratic nominees." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(5) 21st Legislature - Roll call of new members, oath of office administered, 1/8/1889, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

22nd R.S. - 1891
Commerce and Manufactures  
Constitutional Amendments  
Contingent Expenses  
Counties and County Boundaries  
Engrossed Bills  
Federal Relations  
Finance  
Insurance and Statistics  
Internal Improvements  
Judicial Districts  
Military Affairs  
Mining and Irrigation  
North Texas Asylum at Terrell  
Penitentiaries  
Public Debt  
Public Lands  
Roads and Bridges (Chair) 
State Affairs  
State Asylums  
Stock and Stock Raising  
Towns, Cities and Corporations  
Treasurer's and Comptroller's Offices  
21st R.S. - 1889
Claims and Accounts (Chair) 
Constitutional Amendments  
Contingent Expenses  
Employees of the Senate  
Engrossed Bills  
Federal Relations  
Finance  
Incorporation Laws  
Insurance and Statistics  
Internal Improvements  
Judicial Districts  
Military Affairs  
Public Debt  
Public Lands  
Quarantine Station at Galveston, Investigate  
Road Legislation  
Roads and Bridges  
State Affairs  
State Asylums  
Stock and Stockraising  
Treasurer and Comptroller's Offices  
19th R.S. - 1885
Contingent Expenses (Chair) 
Finance  
Internal Improvement  
Penitentiaries  
Towns, Cities, and Corporations  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.