Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

James Brooks James Brooks
Full Name: James Abijah Brooks
Date of birth: November 20, 1855
Date of death: January 15, 1944

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 95 Jan 10, 1911 - Sep 11, 1911 32nd (1)   Democrat Falfurrias / Starr   Cameron, Hidalgo, Starr, Zapata
H 95 Jan 12, 1909 - Jan 10, 1911 31st (2) (3)   Democrat Falfurrias / Starr   Cameron, Hidalgo, Starr, Zapata
(1) Brooks resigned 9/11/1911. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
(3) Originally located in Starr County, Falfurrias became the county seat of Brooks County when it was established in 1911. Handbook of Texas Online.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • BROOKS, JAMES ABIJAH (1855-1944). Handbook of Texas Online.
  • Photographs
  • Photograph. James Brooks, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. James Brooks, 32nd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 31st session composite photo of House members (House chamber gallery, north wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 32nd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    32nd R.S. - 1911
    Appropriations Subcommittee on the Southwest Texas Normal  
    Appropriations Subcommittee on the Southwestern Insane Asylum at San Antonio  
    Counties (Chair) 
    Irrigation  
    Liquor Traffic  
    31st 1st C.S. - 1909
    Commerce and Manufactures  
    Counties (Chair) 
    Public Buildings and Grounds  
    31st R.S. - 1909
    Commerce and Manufactures  
    Counties (Chair) 
    Irrigation  
    Public Buildings and Grounds  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.