Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

L.H. Bailey Louis Hart Bailey
Full Name: Louis Hart Bailey
Date of birth: April 14, 1871
Date of death: August 24, 1940

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 16 Jan 14, 1913 - Jan 9, 1917 34th (1)   33rd (2)   Democrat Houston / Harris   Fort Bend, Harris, Waller
(1) 34th Legislature - 1/12/1915, pp. 1-2, listed in Roll Call with "holdover Senators." Senate Journal.
(2) 33rd Legislature - 1/14/1913, p. 3, elected on 11/5/1912. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, October 1940, p. 468. Louis Hart Bailey. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. L.H. Bailey, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. L.H. Bailey, 34th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 33rd session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 34th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, south wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    34th R.S. - 1915
    Educational Affairs  
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 1  
    Judiciary No. 2  
    Labor  
    Mining and Irrigation  
    Privileges and Elections (Chair) 
    Senatorial Districts  
    State Asylums  
    State Penitentiaries  
    Towns and City Corporations  
    33rd R.S. - 1913
    Commerce and Manufactures  
    Congressional Districts  
    Internal Improvements  
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 2  
    Labor  
    Privileges and Elections  
    Public Health  
    State Penitentiaries  
    Towns and City Corporations  
    Treasurer's and Comptroller's Departments (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.