Homer Thornberry

Homer Thornberry

Full Name: William Homer Thornberry
Date of birth: January 9, 1909
Date of death: December 12, 1995

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 82-2 Jan 10, 1939 - Jan 1, 1941 46th (1)   Democrat Austin / Travis   Travis
H 82-2 Jan 12, 1937 - Jan 10, 1939 45th   Democrat Austin / Travis   Travis

(1) Thornberry resigned 1/1/1941. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • THORNBERRY, William Homer (1909-1995). Representative, TX. Biographical Directory of the U.S. Congress.
  • Biography in LRL collection, 347.73 T596H 2016. Homer Thornberry: Congressman, Judge, and Advocate for Equal Rights, 2016.
  • Memorial, July 1996, p. 702. Texas Bar Journal.
  • Thornberry, William Homer. Texas State Cemetery.

Military Service Notes

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

46th R.S. - 1939
Appropriations  
Banks and Banking  
Investment of Permanent School Fund for State Building, Special  
Judicial Districts (Vice Chair) 
Public Lands and Buildings  
45th R.S. - 1937
Appropriations  
Judiciary  
Privileges, Suffrage and Elections  
Public Lands and Buildings  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.