Joe L. Hill

Joe Lafayette Hill

Full Name: Joe Lafayette Hill, Jr.
Date of birth: July 2, 1894
Date of death: October 4, 1967

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 2 Jan 10, 1939 - Jan 12, 1943 46th (5)   47th (1) (2) (3) (4)   Democrat Henderson / Rusk   Gregg, Harrison, Panola, Rusk, Shelby
S 2 Jan 8, 1935 - Jan 10, 1939 44th (7)   45th (6)   Democrat Henderson / Rusk   Gregg, Harrison, Panola, Rusk, Shelby

(1) Caucus report for 47th Legislature, 1st called session signed, Olan R. Van Zandt, Dean of the Senate, p. 10. Senate Journal.
(2) Journal does not indicate who assumed title of Dean of the Senate during the regular session. However, Olan Van Zandt served as chair of the senate caucus, an honor traditionally bestowed upon the dean, pp. 9-11. Senate Journal.
(3) Journal does not confirm who assumed the title of dean during the regular session of the 47th legislature; however, Senator Van Zandt was chairman of the senate caucus, a honor traditionally bestowed on the dean of the senate. Texas Senate, Secretary of the Senate - Memo, January 8, 2002, 'Deans of the Texas Senate', 2002.
(4) Lists Cotten, Hill, Weaver Moore, Shivers, Sulak, and Van Zandt as having most seniority, 47th Legislature. Texas Senate, Secretary of the Senate - Memo, January 8, 2002, 'Deans of the Texas Senate', 2002.
(5) 46th Legislature - Roll Call of Senators-Elect, oath of office administered, 1/10/1939, p. 8. Senate Journal.
(6) 45th Legislature - Roll Call of Senators, holdover Senators "who were Members of the Forty-fourth Legislature and whose terms of office continue for the duration of the Forty-fifth Legislature," 1/12/1937, pp. 1-2. Senate Journal.
(7) 44th Legislature - Roll Call of New Senators and Certificate of New Senators, oath of office administered, 1/8/1935, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Mentioned in biographical sketch of father Joe L. Hill, Volume III, pp. 1200-1202. A History of Texas and Texans, 1916.
  • Memorial, December 1967, p. 1008. Texas Bar Journal.

Other Resources

Photographs

  • Photograph. Joe L. Hill, 47th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joe L. Hill, 46th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joe Hill, 45th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joe L. Hill, 44th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

47th R.S. - 1941
Banking  
Civil Jurisprudence  
Commerce and Manufactures  
Education (Vice Chair) 
Election Law Violations, Investigation, Special (Chair) 
Finance  
Internal Improvements  
Labor  
Mining, Irrigation and Drainage  
Privileges and Elections (Chair) 
Public Health  
Public Welfare, Investigation, Special  
Rural Aid Legislative Advisory, Special  
Towns and City Corporations (Chair) 
46th R.S. - 1939
Banking  
Commerce and Manufacturing  
Criminal Jurisprudence (Vice Chair) 
Education  
Finance  
Highways and Motor Traffic  
Investigating, Special  
Labor  
Mining, Irrigation and Drainage  
Penitentiaries  
Privileges and Elections  
Towns and City Corporations (Chair) 
45th R.S. - 1937
Civil Jurisprudence  
Commerce and Manufactures  
Congressional Districts  
Constitutional Amendments  
Criminal Jurisprudence  
Federal Relations  
Finance  
Investigating  
Mining, Irrigation and Drainage (Chair) 
New London School Explosion  
Public Debts, Claims and Accounts  
Senatorial Districts (Vice Chair) 
State Affairs  
44th R.S. - 1935
Agricultural Affairs  
Civil Jurisprudence  
Commerce and Manufacturing (Chair) 
Congressional Districts  
Constitutional Amendments  
Criminal Jurisprudence  
Engrossed Bills (Vice Chair) 
Federal Relations  
Finance  
Investigating  
Mining, Irrigation and Drainage  
Nominations of the Governor  
Public Debts, Claims and Accounts  
Senatorial Districts (Vice Chair) 
State Penitentiaries  
Texas Independence Day, Special  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.