Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on Child Abuse and Pornography, House Joint - 68th R.S. (1983)

Committee Members
Doyle Willis, Chair
Dick Burnett
Charles Finnell
Tip Hall
Danny Hill
Anita Hill
Bill Hollowell
Bill Presnal
Lou Nelle Sutton
Robert 'Bob' Valles
Steve Chaney
Howard Lederer
Charges
• To continue the study efforts of previous interim committees which have produced significant new laws aimed at protecting the children of this state.
• To make a thorough examination and recommendations for the legislature to deal with the growing problem of runaway children in Texas.

Note:
Bill Presnal (Member) resigned 1/14/1984.
Doyle Willis, Bill Presnal, Tip Hall, Anita Hill, Bill Hollowell, Dick Burnett, and Robert Valles appointed 8/23/1983. Charles Finnell appointed 3/26/1984. Howard Lederer appointed 3/30/1984. Lou Nell Sutton appointed 8/3/1984. (Letters from Gibson D. (Gib) Lewis, Speaker of the Texas House of Represenatives, August 23, 1983, March 26, 1984, March 30, 1984 and August 3, 1984. See House Speaker Lewis Appointments, L1801.1 P926a 1985-92 2.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.