Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on Judiciary - 4th R.S. (1851)

Committee Members
Benjamin Tarver, Chair
Henry Andrews
Bartlett Browder
John McClannahan Crockett
William Dunlap
James Winwright Flanagan
H. L. Grinsted
Andrew Jackson Hamilton
Thomas Harrison
Oliver Cromwell Hartley
Francis Hatch
Azariah Jesse Hood
William H. Johnson
Samuel Augustus Maverick
Isaac McFarland
Benjamin Neal
Edward A. Palmer
Cyrus Randolph
George Reid
Joshua Speights
Benjamin Tankersly
Robert H. Taylor
Charles Westmoreland

Note:
McFarland added 11/6/1851, Flanagan 11/10/1851, Speights 11/29/1851 (House Journal, 4th R.S., pp. 21, 38, 205). Tarver listed as Chairman on committee reports.
Palmer replaced Harrison and Dunlap replaced Grinsted 1/12/1853, Westmoreland added 1/12/1853, Reid and Crockett added 1/13/1853 (House Journal, 4th 1st C.S., pp. 10-11, 86).

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.