Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Alfred Obenchain
Full Name: Alfred T. Obenchain
Date of birth: February 11, 1824
Date of death: August 16, 1862

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 20 Nov 4, 1861 - Feb 15, 1862 9th (1) (2) (3)     Weatherford / Parker   Erath, Johnson, Palo Pinto, Parker, Tarrant
(1) William Quayle, sworn 2/3/1863, succeeded Alfred T. Obenchain, resigned 2/15/1862. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 9th Legislature, Regular Session - 11/12/1861, p. 42. Classification of Senators (drawing for terms of office) - drew "the long term" (four years). Senate Journal.
(3) 9th Legislature, Regular Session - 11/4/1861, p. 1. Listed in roll of Senators who "presented their credentials, took the oath prescribed by the Constitution and their seats." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Member roster, 9th Legislature, Regular Session: name, district, resident county, post office, state of nativity, occupation, and age. Senate Journal.
  • Biographical Sketches
  • OBENCHAIN, ALFRED T. (1824-1862). Murdered "by two of his own men at Hubbard Creek in Stephens County near Camp Breckenridge on August 16, 1862. He was buried in an unmarked grave on the frontier." Handbook of Texas Online.
  • Other Resources
  • Alfred T. Obenchain resigned 2/15/1862, became a lieutenant colonel in the Frontier Regiment Texas Cavalry, "murdered that same year, allegedly by his escort, two privates of the regiment," p. 7. The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889, 1999.
  • Committee Informationtop
    9th R.S. - 1861
    Claims and Accounts  
    General Land Office  
    Indian Affairs  
    Privileges and Elections  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.