Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Otto Menking Otto F. Menking
Full Name: Otto F. Menking
Date of birth: September 30, 1872
Date of death: April 19, 1952

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 127 Jan 11, 1921 - Jan 9, 1923 37th (1) (2) (3) (4)   American Party of the United States Fayetteville / Fayette   Austin, Burleson, Colorado, Fayette, Fort Bend, Lee, Waller
(1) "Ferguson Was Chief Speaker for Americans," 8/15/1919, p. 4. Brownwood Bulletin.
(2) "'American Party of U.S.' Launched at Ft. Worth by Ferguson Conference," 8/15/1919, p. 2, Galveston Daily News.
(3) "American Party Dissolves," 2/9/1922, p. 3. San Saba News.
(4) American. Texas Legislative Manual.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Otto F. Menking, birth date 9/30/1872, death date 4/19/1952, interment in Haw Creek Cemetery, Fayetteville, Fayette County. Find a Grave.
  • Obituary, "Otto F. Menking, Round Top Justice, Buried Monday," Fayette County Record (La Grange, Tex.), 4/22/1952, p. 1, crediting Fayette Public Library, Museum and Archives. Justice of the Peace of Precinct 3, Fayette County; "during the early '20, he also served as a member of the Texas Legislature." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
  • 37th Legislature (1921) - Otto F. Menking, postoffice Fayetteville, nativity Texas, age 48 (born circa 1873), 48 years in Texas, merchant and farmer, American party. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. Otto Menking, 37th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 37th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    37th R.S. - 1921
    Common Carriers  
    Municipal and Private Corporations  
    Oil, Gas and Mining  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.