Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Edwin Campbell Street
Full Name: Edwin Campbell Street
Date of birth: August 16, 1879
Date of death: September 6, 1961

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 97-1 Sep 13, 1926 - Jan 11, 1927 39th (1)   Democrat Waco / McLennan   McLennan
(1) Edwin C. Street, in special election 9/4/1926, sworn 9/13/1926, succeeded Drummond W. Bartlett, resigned 4/11/1926. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Edwin Campbell Street, birth date 8/16/1879, death date 9/6/1961, interment in Oakwood Cemetery.Waco, McLennan County. Obituary, Waco News-Tribune, 9/7/1961; biographical sketch from A Century of Fraternity, Waco Masonic Lodge #92, 1852-1952. Son of Judge and Mrs. Thomas A. Street, spouse Dora Ferguson Street (died January 1953), son Tom Street. Find a Grave.
  • Other Resources
  • Census of 1920 - Edwin C. Street, Waco, McLennan County, age 40, born in Alabama, lawyer. FamilySearch.
  • International Genealogical Index lists Edwin C. Street, born about 1876 in Manchester, Marshall County, Alabama. Parents Thomas A. Street and Julia A. Beard. FamilySearch.
  • "McLennan County Votes Today on Representative: Judge E.C. Street Is Indorsed by County Democratic Convention as Successor to Barlett," 9/4/1926, p. 1.
    "His Head Bowed in Shame, Street Says He's Grafter Now: Went to Dinner at Demo Convention and Bobbitt Crowd Paid Bill - But No Promises," 9/9/1926, p. 1. "E.C. Street, newly elected legislator from McLennan County." Waco News-Tribune.
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 39th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    39th R.S. - 1925
    Commerce and Manufacturing  
    Criminal Jurisprudence  
    Insurance  
    Privileges, Suffrage and Elections  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.