Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J. M. Dunn James McMurry Dunn
Full Name: James McMurry Dunn
Date of birth: August 25, 1850
Date of death: March 5, 1928

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 39 Jan 13, 1925 - Jan 11, 1927 39th   Democrat Sulphur Springs / Hopkins   Hopkins
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 41st Legislature, 1st C.S., 5/1/1929, p. 98. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • J.M. Dunn, birth date 8/25/1850 in Kentucky, death date 3/5/1928 in Houston. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • James McMurry Dunn (1850-1928), portrait, obituary in The Advocate-Messenger (Danville, Kentucky) 3/9/1928, interment in Sulphur Springs City Cemetery, Sulphur Springs, Hopkins County. Find a Grave.
  • Photographs
  • Photograph. J. M. Dunn, 39th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 39th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    39th R.S. - 1925
    Constitutional Amendments  
    Federal Relations  
    Liquor Traffic  
    School Districts  
    State Eleemosynary and Reformatory Institutions  
    State Song, Investigate  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.