Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Roy Daniel Roy Joyner Daniel
Full Name: Roy Joyner Daniel
Date of birth: December 2, 1895
Date of death: July 16, 1950

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 111-1 Jan 11, 1927 - Jan 8, 1929 40th   Democrat Wichita Falls / Wichita   Wichita
H 111-1 Jan 13, 1925 - Jan 11, 1927 39th   Democrat Wichita Falls / Wichita   Wichita
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, March 1951, p. 147. Texas Bar Journal.
  • Military Service Notes
  • United States Marine Corps, World War I; United States Navy, World War II. "A veteran of the U.S. Marine Corps in World War I and naval service in World War II, Mr. Daniel served in Europe during the first war and in the South Pacific for two years in the second." Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. Roy Daniel, 39th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Roy Daniel, 40th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 39th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • 40th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    40th R.S. - 1927
    Conservation and Reclamation  
    Education  
    Enrolled Bills (Vice Chair) 
    Judiciary  
    Military Affairs  
    39th R.S. - 1925
    Confederate Home, Investigate (Vice Chair) 
    Education  
    Military Affairs  
    Oil, Gas and Mining  
    State Eleemosynary and Reformatory Institutions (Vice Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.