Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J.W. Reid John William Reid
Full Name: John William Reid
Date of birth: September 1, 1866
Date of death: August 8, 1947

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 31 Jan 13, 1925 - Jan 8, 1929 40th (1)   39th (2) (3)   Democrat Canyon / Randall   Armstrong, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Collingsworth, Dallam, Deaf Smith, Donley, Gray, Hall, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler
(1) 40th Legislature - 1/11/1927, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal.
(2) 39th Legislature - 1/13/1925, p. 1, shows all 31 Senators were elected on 11/4/1924. Senate Journal.
(3) 39th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/15/1925, pp. 34-35. Drew 4-year term. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Died 8/8/1947. Card File.
  • John William Reid, birth date 9/1/1866; death date 8/8/1947, interment in Restland Memorial Park, Dallas. Find a Grave.
  • Photographs
  • Photograph. J.W. Reid, 39th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.W. Reid, 40th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 39th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 40th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    40th R.S. - 1927
    Agricultural Affairs  
    Congressional Districts (Chair) 
    Contingent Expenses  
    Educational Affairs  
    Federal Relations  
    Judicial Districts  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Nominations by Governor (Vice Chair) 
    Public Debts (Vice Chair) 
    39th R.S. - 1925
    Agricultural Affairs  
    Congressional Districts (Chair) 
    Contingent Expense  
    Educational Affairs  
    Federal Relations  
    Finance  
    Judicial Districts  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Public Debts (Vice Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.