Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

N. R. Strong Nelson R. Strong
Full Name: Nelson R. Strong
Date of birth: February 11, 1862
Date of death: February 26, 1930

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 55 Jan 8, 1929 - Feb 26, 1930 41st (1)   Democrat Slocum / Anderson   Anderson
(1) N.R. Strong, excused from 3rd Called Session through the 5th Called Session, died 2/26/1930. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 41st Legislature, 5th C.S., 2/26/1930, pp. 174-175. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Photo and biographical sketch, Cora Gray Strong, pp. 95-96. One of the first two widows of legislators elected to the Texas Legislature (with Frances Mitchell Rountree.) Relatives: N.R. Strong - husband, Cora Strong - wife. Capitol Women: Texas Female Legislators, 1923-1999, 2000.
  • Other Resources
  • Obituary, "Palestine Solon Died Wednesday; Second in Week," 2/27/1930, p. 3. Bryan Eagle.
  • Census of 1880 - Nelson R. Strong, Stephenson County, Illinois, age 18, son of Nelson and Ellen Strong.
    Census of 1920 - Nelson Strong, Anderson County, Texas, age 57, born circa 1863 in Illinois, spouse Cora, mother Ellen Strong. FamilySearch. 1880 1920
  • Col N.R. Strong, birth date 2/11/1862, death date 2/26/1930, interment in Strongs Memorial Park, Slocum, Anderson County. Find a Grave.
  • Obituary, "First Mayor of City Succumbs," 2/27/1930, p. 1. Port Arthur News.
  • Nelson R. Strong and Cora Gray were married on 10/4/1905, "Marriages - 1905 - Coke County, Texas." USGenWeb Project, 1996.
  • Photographs
  • Photograph. N. R. Strong, 41st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 41st session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    41st R.S. - 1929
    Education  
    Insurance  
    Liquor Traffic (Vice Chair) 
    Municipal and Private Corporations  
    Revenue and Taxation  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.