Glenn A. Johnson

Glenn A. Johnson

Full Name: Glenn A. Johnson
Date of birth: November 13, 1920
Date of death: July 1, 2005

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 37 Jan 10, 1967 - Jan 14, 1969 60th   Democrat Temple / Bell   Bell
H 44-2 Jan 12, 1965 - Jan 10, 1967 59th (1)   Democrat Temple / Bell   Bell

(1) Sworn 11/23/1964. Oaths of Office.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

60th R.S. - 1967
Agriculture  
Banks and Banking  
Contingent Expenses  
Enrolled Bills (Vice Chair) 
Juvenile Crime and Delinquency, Interim  
Revenue and Taxation  
59th R.S. - 1965
Agriculture  
Common Carriers  
Federal Relations  
Interstate Cooperation  
Public Health  
Voting Machines  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.