Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Melissa Noriega Melissa Noriega
Full Name: Melissa Noriega
Other surnames: Meisgeier

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 145 Jan 11, 2005 - Aug 27, 2005 79th (1)   Democrat Houston / Harris   Harris
(1) Melissa Noriega selected by her husband, Rick Noriega, as his temporary acting representative beginning 1/11/2005 [House Journal, p. 19], and ending 8/27/2005, "State lawmaker back home after stint in Guard," 8/27/05. Austin American-Statesman.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 79th Legislature, R.S., HR 6. Melissa Noriega approved as temporary acting representative for her husband, Rick Noriega, 1/11/2005. Resolutions - Administrative.
  • Relatives: Rick Noriega - husband; Melissa Noriega - wife. Resolutions - Administrative.
  • 79th Legislature, 2nd C.S., HR 236. Chosen by the Democratic Caucus at the end of the regular session as the first recipient of the group's Joe E. Moreno Freshman of the Year Service Award. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch, "Texas Government Insider," 11/14/2008, Strategic Partnerships, Inc., 2008.
  • Other Resources
  • Melissa Noriega 51 years old in August of 2005, "Soldier's wife kept things up around the House," San Antonio Express-News.
  • "Duty Calls," March 2006. Texas Monthly.
  • "You're Rick Noriega. Do you approve this message?", July 2008, pp. 134-137, 166-168, 170-171. Texas Monthly.
  • Photographs
  • Photograph. Melissa Noriega, 79th Legislature, Members of the 79th Legislature Texas House of Representatives (CD-RW)
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 79th session composite photo of House members (Ground floor corridor, north wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    79th R.S. - 2005
    Corrections  
    Defense Affairs and State-Federal Relations  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.