Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J.C. Guy
Full Name: J. C. Guy
Date of death: Deceased, date unknown

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 14 Nov 5, 1855 - Dec 28, 1855 6th (1)     Unknown / Titus   Cass, Titus
(1) J.C. McAlpin, sworn 2/1/1856, succeeded J.C. Guy, resigned 12/28/1855. McAlpin was unseated in election contest by Hinche P. Mabry, sworn 7/11/1856. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 6th Legislature, Adjourned Session - resolution honoring Richard Hines and J.C. Guy, late members whose deaths "have occurred since our adjournment in February last," 7/12/1856, pp. 56-57. Resolutions - Memorial.
  • Committee Informationtop
    6th R.S. - 1855
    Federal Relations  
    Penitentiary  
    Privileges and Elections  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.