Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Alexander Rossey
Full Name: Alexander Rossey
Other surnames: Rossy
Date of death: January 20, 1873

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 12 Elected but never sworn 13th (1) (2) (3) (4) (5)   Democrat Galveston / Galveston   Brazoria, Galveston, Matagorda
(1) "Our Legislative Ticket. . .", Tuesday supplement, 11/12/1872, p. 1. "We feel confident now that the Hon. Thomas M. Joseph, the Hon. Alexander Rossy, and the Hon. John Adriance are elected to the Legislature by at least two hundred majority."
"Legislators Elected," 11/14/1872, p. 2. "Those marked with a star are Radicals, the others Liberals: Twelfth District - Thomas M. Joseph, Alexander Rossy, and John Adriance (no stars)." Galveston Daily News.
(2) "The Election for Representatives," Wednesday evening, 11/13/1872, p. 3. Shows election results for representative from Galveston, Brazoria and Matagorda counties, "as appears from the official returns": T.J. Joseph, 2,822 votes; Alex Rossy, 2,814 votes, J Adriance, 2,818. Galveston Tri-Weekly Civilian.
(3) 13th Legislature - Alexander Rossey elected, but never sworn. Died 1/20/1873, p. 81 (name given: Alexander Rossy). Appointed to committees on 1/16/1873, p. , but no record of Rossey ever being present to take the oath of office. House Journal.
(4) Representative apportionment - Constitution of 1869, Article III, ยง 39. Representative District 12: 1 Senator, 3 Representatives. Texas Constitutions Digitization Project (Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin), 2009.
(5) Chauncy B. Sabin, sworn 4/4/1873, succeeded Alexander Rossey, member-elect, died 1/20/1873. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
 
Committee Informationtop
13th R.S. - 1873
Commerce and Manufactures  
Education  
Towns and City Corporations  
 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.