Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Ambrose Kent Ambrose Kent
Full Name: Ambrose Dudley Kent
Date of birth: March 31, 1836
Date of death: April 19, 1907

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 1 Aug 7, 1866 - Feb 7, 1870 11th (1)     Beaumont / Jefferson   Chambers, Jefferson, Liberty, Orange
(1) Not present at organization of the House on 8/6/1866. A.D. Kent sworn 8/7/1866, p. 4. House Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Biographical Sketches
  • KENT, AMBROSE DUDLEY (1836-1907). Handbook of Texas Online.
  • Photographs
  • Photograph. Ambrose Kent, 11th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 11th session composite photo of House members (Ground floor elevator vestibule, south wall. GW.V3). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    11th R.S. - 1866
    Agriculture and Stock Raising  
    Enrolled Bills  
    General Land Office, Select  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.