Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

William Quayle
Full Name: William Quayle
Date of birth: October 18, 1825
Date of death: August 8, 1901

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 20 Feb 3, 1863 - Oct 17, 1864 10th (1) (2) (3)   9th (4) (5)     Norton's Grove / Tarrant   Erath, Johnson, Palo Pinto, Parker, Tarrant
(1) Listed in Senate member roster for 10th Legislature, 2nd Called Session. Senate Journal.
(2) Quayle did not attend 2nd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 10th Legislature - 11/3/1863, p. 1. Holdover Senator, listed in "roll was then called as follows. . ." Senate Journal.
(4) 9th Legislature, Regular Session - 11/12/1861, p. 42. Classification of Senators (drawing for terms of office) - predecessor Alfred Obenchain drew "the long term" (four years). Senate Journal.
(5) William Quayle, sworn 2/3/1863, succeeded Alfred T. Obenchain, resigned 2/15/1862. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Member roster, 9th Legislature, 1st Called Session: name, district, resident county, post office, state of nativity, occupation, and age. Senate Journal.
  • Biographical Sketches
  • QUAYLE, WILLIAM (1825-1901). Handbook of Texas Online.
  • Committee Informationtop
    10th R.S. - 1863
    Claims and Accounts  
    Education  
    Frontier Defense and Protection (Co-Chair) 
    Military Affairs  
    Public Lands  
    9th R.S. - 1861
    Claims and Accounts  
    Flags of 4th and 5th Texas Regiments  
    General Land Office  
    Privileges and Elections  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.