Carolyn Galloway

Carolyn Galloway

Full Name: Carolyn K. Galloway

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 108 Jan 14, 1997 - Jan 12, 1999 75th   Republican Dallas / Dallas   Dallas
H 108 Nov 15, 1996 - Jan 14, 1997 74th (1) (2) (3) (4) (5) (6)   Republican Dallas / Dallas   Dallas

(1) In Senate, John J. Carona, in special election 6/1/1996, sworn 6/20/1996, succeeded John N. Leedom, resigned 3/19/1996. In House, Carolyn Galloway, in special election 11/5/1996, sworn 11/15/1996, succeeded John J. Carona, took oath of office as senator 6/20/1996. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Sworn 11/15/1996. Oaths of Office.
(3) Carona did not resign House seat; it became vacant when he took Senate oath of office 6/20/1996. Texas House of Representatives, Chief Clerk's Office.
(4) 75th Legislature - Galloway oath of office date. Texas House of Representatives, Chief Clerk's Office - Seniority Order.
(5) 1996 November Special Election. Texas Secretary of State - Historical Election Returns, 1992-2019.
(6) Leedom resignation date; Carona Senate oath of office date. Texas Senate, Secretary of the Senate.

Biographical Notes and Resources top

Other Resources

  • Photo, political affiliation, and committee assignment. Capitol Women: Texas Female Legislators, 1923-1999, 2000.
  • Galloway, Carolyn K. Texas State Cemetery.

Photographs

  • Photograph. Carolyn Galloway, 75th Legislature, Members of the 75th Legislature Texas House of Representatives (CD-RW)
  • Photograph. Carolyn Galloway, 75th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

75th R.S. - 1997
Criminal Jurisprudence  
Elections  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.