Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

James E. Hawkins James Emerson Hawkins
Full Name: James Emerson Hawkins
Date of birth: December 9, 1829
Date of death: June 27, 1912

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 20 Jan 10, 1870 - Jan 14, 1873 12th (1) (2)   Unknown Waxahachie / Ellis   Ellis, Hill, Kaufman, Navarro
(1) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/10/1870. Election contest resolved in Hawkins' favor on 2/23/1870, pp. 57-58. House Journal. February 10, 1870
February 23, 1870
(2) Party affiliation, Conservative. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Obituary, headstone photo, and family group sheet, "Boyd Family Tree," Ancestry.com.
  • Capt. Hawkins mentioned in account of the death of Senator Amos Clark, "Telegraphic from Austin," 2/22/1871, p. 2. Galveston Daily News.
  • After the death of Edward H. Tarrant, his widow married one of his friends and professional associates, James Emerson Hawkins. "Edward H. Tarrant," Southwestern Historical Quarterly, Vol. 69, No. 3 (Jan., 1966), pp. 300-323. JSTOR.
  • Mentioned in "Mrs. M.T. 'Grandma' Hawkins 90th Birthday Celebration," Dallas Morning News, 10/12/1890, p. 14, RootsWeb.com Internet genealogical service.
  • Mentioned in historical marker: "Site of Old Hawkins Springs," Texas Historic Sites Atlas (Texas Historical Commission).
  • Photographs
  • Photograph. James E. Hawkins, 12th Legislature, Austin History Center
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • Democratic Members of the House of Representatives, 12th Legislature, April 18, 1871 (Austin History Center). Austin History Center.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Comptroller and Treasurer's Offices, Select  
    Federal Relations  
    Judiciary  
    Public Debt  
    12th R.S. - 1871
    Federal Relations  
    Judiciary  
    Public Debt  
    12th 1st C.S. - 1870
    Federal Relations  
    Judiciary  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.