C.B. Kilgore

Constantine Buckley Kilgore

Full Name: Constantine Buckley "Buck" Kilgore
Date of birth: February 20, 1835
Date of death: September 23, 1897

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 7 Jan 13, 1885 - Oct 23, 1885 19th (1) (2) (3) (4)   Democrat Wills Point / Van Zandt Senate President Pro Tempore (19th)   Anderson, Cherokee, Henderson, Van Zandt

(1) 19th Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 3/31/1885, Regular Session. Senate Journal.
(2) Democrat, p. 163. Burke's Texas Almanac and Immigrants' Handbook for 1885, 1885.
(3) Constantine Kilgore resigned 10/23/1885. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) 19th Legislature - Roll call of new members, oath of office administered, 1/13/1885, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Military Service Notes

  • Confederate States Army, Captain, Company G, 10th Confederate Cavalry; Adjutant General of his brigade. Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketch, pp. 159-160. Texans Who Wore the Gray, 1907.
  • Constantine Buckley Kilgore, birth date 2/20/1835, death date 9/20/1897. Texas Burial Sites of Civil War Notables: A Biographical and Pictorial Field Guide, 2002.
  • Biographical sketch, pp. 4-5, 158-159. Texas in the War, 1861-1865, 1965.

Other Resources

Photographs

  • Photograph. C.B. Kilgore, 19th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. C.B. Kilgore, Constitutional Convention of 1875 Composite Photo. From the collection of the Texas State Library and Archives Commisison.

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

19th R.S. - 1885
Constitutional Amendments (Chair) 
Judiciary No. 1  
Memorial Services for the Late J.C. Buchanan  
Penitentiaries  
Public Lands  
Retrenchment and Reform  
State Affairs  
Treasurer's and Comptroller's Offices  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.