A.J. Harris

Andrew Jackson Harris

Full Name: Andrew Jackson Harris
Date of birth: January 27, 1839
Date of death: January 11, 1910

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 23 Jan 9, 1883 - Jan 13, 1885 18th (1) (2)   Democrat Belton / Bell   Bell, Coryell, Hamilton, Lampasas
S 21 Jan 11, 1881 - Jan 9, 1883 17th (3) (4) (5) (6)   Democrat Belton / Bell   Bell, Falls, Milam

(1) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas, 1883.
(2) 18th Legislature, Regular Session - All Senators except District 3 and 21 are listed in Roll Call as taking the oath of office, 1/9/1883, p. 2; resolution by Sen. Gooch that the Senators shall now be divided by lot into two classes, 1/10/1883, pp. 5-6; drew term of 2 years. Senate Journal. January 10, 1883 January 9, 1883
(3) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1882 due to redistricting. Act passed May 3, 1882, 17th Legislature, C.S., ch. 13, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(4) Democrat, 11/17/1880, p. 2. Galveston Daily News.
(5) Democrat. Pocket Directory of the Seventeenth Legislature of Texas, 1881.
(6) 17th Legislature, Regular Session - Roll call of newly elected Senators, oath of office administered, 1/11/1881, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Photographs

  • Photograph. A.J. Harris, 18th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. A.J. Harris, 17th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

18th R.S. - 1883
Agricultural Affairs  
Constitutional Amendments  
Deaf and Dumb Asylum  
Department Report Delays  
Finance  
Internal Improvements  
Judicial Districts (Chair) 
Judiciary No. 1  
Private Land Claims  
Privileges and Elections  
Public Buildings and Grounds  
Public Debt  
Rules  
Treasurer's and Comptroller's Office  
17th R.S. - 1881
Agricultural Affairs  
Agricultural and Mechanical College and State Normal Schools, Visit (Co-Chair) 
Congressional Districts, Apportionment  
Constitutional Amendments  
Educational Affairs  
Judiciary No. 1  
Privileges and Elections  
Public Debt  
Public Lands  
Retrenchment and Reform  
Revision of Rules  
State Affairs  
Treasurer's and Comptroller's Departments (Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.