Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

M.J. Hathaway M.J. Hathaway
Full Name: Mord J. Hathaway
Date of birth: February 12, 1853
Date of death: May 2, 1942

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 20 Jan 8, 1889 - Jan 13, 1891 21st (1) (2) (3)   Democrat Paris / Lamar   Lamar
(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(2) Hathaway resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Roster of Representatives of the 21st Legislature, "Twenty-First Legislature: Members of the House, Address, Occupation and Politics," Galveston Daily News, 1/5/1889, p. 2, crediting Abilene Library Consortium. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, M.I. Hathaway, birth date 2/12/1853. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Distinguished Texans, 21st Legislature, 1889.
  • Other Resources
  • M.J. Hathaway, birth date 2/12/1853, death date 5/2/1942, interment in Childress Cemetery, Childress, Childress County. Find a Grave.
  • Obituary, "Pioneer Attorney is Claimed by Death," Sunday, 5/3/1942, p. 14. Judge Mord J. Hathaway, pioneer West Texas attorney, county judge and member of the Legislature from Lamar County, who went to Childress from Fort Worth in 1908. Died Saturday morning, 5/2/1942. Lubbock Avalanche-Journal.
  • Photographs
  • Photograph. M.J. Hathaway, 21st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 21st session composite photo of House members (House chamber vestibule, west wall. 2W.V1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    21st R.S. - 1889
    County Government and County Finances (Chair) 
    Education  
    Judiciary No. 1  
    Road Legislation  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.