M.H. Townsend

Marcus Harvey Townsend

Full Name: Marcus Harvey Townsend
Date of birth: March 26, 1858
Date of death: June 28, 1915

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 11 Jan 8, 1889 - Jan 10, 1893 21st (4) (5) (6)   22nd (1) (2) (3)   Democrat Columbus / Colorado   Colorado, Gonzales, Lavaca, Wharton
H 67 Jan 9, 1883 - Jan 13, 1885 18th (7)   Democrat Columbus / Colorado   Colorado

(1) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(2) 22nd Legislature - 1/13/1891, p. 1, M.H. Townsend not listed in roll call; "on motion of Sen. Maetze, Sen. Townsend was excused indefinitely." Served one Senate term: see note, The Texas Senate: Volume II, Civil War to the Eve of Reform, 1861-1889. Senate Journal.
(3) 22nd Legislature - 1/14/1891, p. 5. Seats formerly occupied by Townsend, Kimbrough & Burney were reserved for them, seat formerly occupied by his predecessor was reserved for Carter, those Sens. being absent. Kimbrough indefinitely excused. Senate Journal.
(4) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(5) List of Senators of the 21st Legislature, "The State Senate: Members-Elect in the Different Districts - Austin Local Notes," Galveston Daily News, 11/20/1888, p. 6, crediting Abilene Library Consortium. "There are two independents in the list. The rest are democratic nominees." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(6) 21st Legislature - Roll call of new members, oath of office administered, 1/8/1889, p. 1. Senate Journal.
(7) Democrat. Pocket Directory of the Eighteenth Legislature of Texas, 1883.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

22nd R.S. - 1891
Apportionment and Representation  
Claims and Accounts  
Counties and County Boundaries  
Federal Relations  
Finance  
Insurance and Statistics  
Judicial Districts (Chair) 
Judiciary No. 1  
Judiciary No. 2  
Military Affairs (Chair) 
Penitentiaries  
Public Buildings and Grounds  
Public Debt  
Roads and Bridges  
State Affairs  
21st R.S. - 1889
Claims and Accounts  
Counties and County Boundaries  
Federal Relations  
Finance  
Insurance and Statistics  
Judiciary No. 1  
Judiciary No. 2  
Penitentiaries  
Public Buildings and Grounds (Chair) 
Public Debt  
Roads and Bridges  
St. Louis Republic  
18th R.S. - 1883
Judiciary No. 2  
Penitentiaries  
Public Lands and Land Office  
San Antonio  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.