Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

C.A. Wheeler Charles Allen Wheeler
Full Name: Charles Allen Wheeler
Date of birth: January 23, 1861
Date of death: October 20, 1932

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 3 Jan 8, 1901 - Jan 13, 1903 27th (1) (2)   Democrat Bonham / Fannin   Fannin, Lamar
(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1902 due to redistricting. Act approved Sep. 6, 1901, 27th Leg., 1st C.S., ch. 6, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(2) 27th Legislature - 1/8/1901, pp. 1-2, listed in "roll of Senators-elect." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 43rd Legislature, 1st C.S. - Memorial Service for Barry Miller, 10/10/1933, pp. 305-306. Listed as a Senator from the 26th or 27th Legislatures "among those who are now dead." Senate Journal.
  • Other Resources
  • Obituary, C.A. Wheeler, The Bonham Herald, 10/20/1932, p. 1, crediting the Fannin County Historical Commission. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
  • 27th Legislature (1901) - C.A. Wheeler, Bonham, Fannin County, nativity Kentucky, lawyer, Democrat, age 40 (born circa 1861). Texas Legislative Manual.
  • Charles Allen Wheeler, birth date 1/23/1861, death date 10/20/1932, interment in Willow Wild Cemetery, Bonham, Fannin County. TXGenWeb Project.
  • Photographs
  • Photograph. C.A. Wheeler, 27th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 27th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, north wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    27th R.S. - 1901
    Apportionment  
    Counties and County Boundaries  
    Enrolled Bills  
    Judiciary No. 1  
    Labor  
    Privileges and Elections (Chair) 
    Public Lands and Land Office  
    State Affairs  
    State Asylums  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.