J.M. Dean

John Mortimer Dean

Full Name: John Mortimer Dean
Date of birth: November 17, 1859
Date of death: February 3, 1920

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 100 Jan 8, 1901 - Jan 13, 1903 27th   Democrat Ben Wheeler / Van Zandt   Van Zandt
H 100 Jan 10, 1899 - Jan 8, 1901 26th   Democrat Ben Wheeler / Van Zandt   Van Zandt

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Photographs

  • Photograph. J.M. Dean, 27th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Jno. M. Dean, 26th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

27th R.S. - 1901
Contingent Expenses  
Education  
Military Affairs  
Private Land Claims  
Senatorial Districts  
26th R.S. - 1899
County Government and County Finances  
Education  
Military Affairs  
Roads, Bridges and Ferries  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.