Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

R.L. Ross Robert L. Ross
Full Name: Robert L. Ross
Date of birth: October 8, 1863
Date of death: October 10, 1933

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 3 Jan 12, 1897 - Jan 8, 1901 25th (2) (3)   26th (1)   Democrat Paris / Lamar   Fannin, Lamar
(1) 26th Legislature - Roll of holdover Senators, Absent, 1/12/1897, p. 1. Senate Journal.
(2) "Hon. R.L. Ross of Paris, democratic nominee for state senator in the third district to succeed Hon. E.L. Agnew, whose term has expired is in the city. Mr. Ross is a free silver democrat." "Round About Town," 6/21/1896, p. 24. Dallas Morning News.
(3) 25th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/12/1897, p. 1. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 43rd Legislature, 1st C.S. - Memorial Service for Barry Miller, 10/10/1933, pp. 305-306. Listed as a Senator from the 26th or 27th Legislatures "among those who are now dead." Senate Journal.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Robert L. Ross, pp. 45-46. Born 10/8/1863 in Paris, Lamar County, graduated from law department at the University of the City of New York in 1887. Parents Frank W. and Elizabeth (Wells) Ross of Lamar County. Mrs. Elizabeth Ross died at Paris in 1868; Frank W. Ross died at Paris in 1888. Texas State Government: A Volume of Biographical Sketches and Passing Comment, 25th Legislature, 1897.
  • Other Resources
  • Census of 1900 - possibly R.L. Ross, San Angelo, Tom Green County, age 36, born October 1863 in Texas, lawyer, boarder in the household of Joe Clark, enumerated 6/15/1900. FamilySearch. 1900
  • 26th Legislature (1899) - R.L. Ross, postoffice Paris, Lamar County, nativity Texas, lawyer, Democrat, age 35 (born circa 1864), 35 years in Texas, served in former sessions: 25th Senate. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. R.L. Ross, 25th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. R.L. Ross, 26th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 25th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, west wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 26th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, west wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    26th R.S. - 1899
    Agricultural Affairs  
    Commerce and Manufactures  
    Federal Relations (Chair) 
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 2  
    Public Health  
    State Asylums  
    Towns and City Corporations  
    25th R.S. - 1897
    Confederate Home, Special  
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries  
    Education  
    Enrolled Bills  
    Federal Relations  
    Finance  
    General Land Office (Chair) 
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 1  
    Judiciary No. 2  
    State Asylums  
    Treasury and Comptroller's Office  
    Uniformity of Text-books, Special  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.