M.G. Sanders

Morgan Gurley Sanders

Full Name: Morgan Gurley Sanders
Date of birth: July 14, 1878
Date of death: January 7, 1956

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 30 Jan 10, 1905 - Jan 8, 1907 29th   Democrat Canton / Van Zandt   Van Zandt
H 30 Jan 13, 1903 - Jan 10, 1905 28th   Democrat Canton / Van Zandt   Van Zandt

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

29th R.S. - 1905
Constitutional Amendments  
Enrolled Bills  
Public Printing (Chair) 
28th R.S. - 1903
Enrolled Bills (Chair) 
Finance  
Public Printing  
Railroad Commission  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.