Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

R.J. Randolph Robert Jerry Randolph
Full Name: Robert Jerry Randolph
Date of birth: December 31, 1876
Date of death: December 14, 1934

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 43 Jan 13, 1903 - Jan 10, 1905 28th (1)   Democrat Madisonville / Madison   Leon, Madison
(1) District No. 43, Jerry Randolph, Madisonville, Madison County. House Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 35th Legislature, R.S., SR 36, 2/6/1935, p. 266. Hon. Robert Jerry Randolph, "Representative from the Counties of Madison, Leon, and Walker in the years 1903 and 1904, having served as Assistant Attorney General under General Dan Moody, and having served as Assistant Secretary of State under Mrs. Jane Y. McCallum." Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Obituary, Robert J. Randolph, Sr., "Judge Randolph Dead Here at 58," 12/14/1934, p. 1. Birth date 12/31/1876 in Madisonville, former assistant attorney general under Dan Moody (1925) and assistant secretary of state under Jane Y. McCallum (1927). "He came to Austin from his home town Madisonville in 1925 . . . " Austin Statesman.
  • Other Resources
  • Robert Jerry Randolph, birth date 12/31/1876, death date 12/14/1934, interment in Madisonville City Cemetery, Madison County. Find a Grave.
  • 28th Legislature (1903) - Jerry Randolph, postoffice Madisonville, nativity Texas, age 26 (born circa 1877), lawyer, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. R.J. Randolph, 28th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 28th session composite photo of House members (House chamber gallery, east wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    28th R.S. - 1903
    Finance  
    Judicial Districts  
    Public Lands and Land Office  
    Public Printing  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.