Robert Berrien Green

Full Name: Robert Berrien Green
Date of birth: May 16, 1865
Date of death: December 1, 1907

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 24 Jan 8, 1907 - Dec 1, 1907 30th (1) (2)   Democrat San Antonio / Bexar   Bandera, Bexar, Gillespie, Kendall, Kerr

(1) Julius Real, in special election 11/3/1908, succeeded Robert B. Green, died 12/1/1907. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 30th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/8/1907, pp. 1-2. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

30th R.S. - 1907
Commerce and Manufactures  
Counties and County Boundaries  
Educational Affairs  
Finance  
Internal Improvements  
Judiciary No. 1  
Labor  
Military Affairs  
Privileges and Elections  
Public Health  
Public Land and Land Office  
Roads, Bridges and Ferries (Chair) 
Rules  
State Affairs  
State Asylums  
Stock and Stock Raising  
Towns and City Corporations  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.