Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Joseph Faust Joseph Faust
Full Name: Joseph Faust
Date of birth: December 15, 1844
Date of death: November 5, 1924

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 21 Jan 10, 1905 - Jan 12, 1909 30th (1)   29th (2)   Democrat New Braunfels / Comal   Blanco, Caldwell, Comal, Gonzales, Guadalupe, Hays
S 21 Jan 13, 1903 - Jan 10, 1905 28th (3)   Democrat New Braunfels / Comal   Blanco, Caldwell, Comal, Gonzales, Guadalupe, Hays
(1) 30th Legislature - 1/8/1907, pp. 1-2, listed in "roll of the hold-over Senators." Senate Journal.
(2) 29th Legislature - 1/10/1905, pp. 1-2, listed in "roll of the Senators-elect." Senate Journal.
(3) 28th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/28/1903, pp. 107-108. Drew 2-year term. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 39th Legislature, R.S., Simple Resolution 76, 3/17/1925, p. 1123. Resolutions - Memorial.
  • Military Service Notes
  • Confederate States Army, 7th Texas Cavalry, Sibley's Brigade, prisoner of war. 39th Legislature, R.S., Simple Resolution 76, 3/17/1925, p. 1123. Resolutions - Memorial.
  • Photographs
  • Photograph. Joseph Faust, 28th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joseph Faust, 29th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Joseph Faust, 30th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 28th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 29th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 30th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    30th R.S. - 1907
    Finance  
    Internal Improvements  
    Military Affairs  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Debts, Claims and Accounts  
    Public Health  
    State Affairs (Chair) 
    State Asylums  
    29th R.S. - 1905
    Constitutional Amendments  
    County and County Boundaries  
    Finance  
    Privileges and Elections  
    Public Debts, Claims and Accounts  
    Public Health  
    Public Printing (Chair) 
    Roads, Bridges and Ferries  
    Stock and Stock Raising  
    28th R.S. - 1903
    Contingent Expenses  
    Educational Affairs  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Military Affairs (Chair) 
    Mining and Irrigation  
    Public Debts, Claims and Accounts  
    State Asylums  
    State Penitentiaries  
    Treasurer's and Comptroller's Departments (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.