Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Stephen Meeks Stephen Munson Meeks
Full Name: Stephen Munson Meeks
Date of birth: December 22, 1868
Date of death: July 2, 1941

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 48 Jan 12, 1909 - May 11, 1909 31st (1) (2)   Democrat Somerville / Burleson   Burleson
(1) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
(2) Sylvester Wilburn, in special election 7/25/1910, succeeded Stephen M. Meeks, resigned after 2nd C.S. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Obituary and photo, Constable S.M. "Charlie" Meeks, "Rites Today for Meeks: Constable's Wife Appointed to Fill Unexpired Term," 7/3/1941, p. 10A. "A native of Tennessee, Meeks came to Texas at the age of 17 . . . Meeks had a long career in public office. As a young man, he was elected tax assessor and collector of Bell County, and later was elected to the 31st Legislature. A few months before his term expired in 1909, Meeks moved to San Antonio." San Antonio Express.
  • Other Resources
  • Stephen Munson Meeks, birth date 12/22/1868 in Paynes Cove, Tennessee; death date 7/2/1941 in San Antonio, Bexar County, Texas; Constable, Precinct 1, Bexar County. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • Stephen Munson Meeks (1868-1941), interment in Mission Burial Park South, San Antonio, Bexar County. Find a Grave.
  • 31st Legislature (1909) - S.M. Meeks, postoffice Summerville, nativity Tennessee, age 39 (born circa 1870), saloon and ranchman, 18 years in Texas, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. Stephen Meeks, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 31st session composite photo of House members (House chamber gallery, north wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    31st 1st C.S. - 1909
    Forestry  
    Labor  
    Military Affairs  
    Privileges, Suffrage, and Elections  
    State Affairs  
    31st R.S. - 1909
    Irrigation  
    Labor  
    Military Affairs  
    Mines and Mining  
    Privileges, Suffrage and Elections  
    Revenue and Taxation  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.