John W. Veale

John Warren Veale

Full Name: John Warren Veale
Date of birth: August 10, 1857
Date of death: January 2, 1924

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 29 Jan 8, 1907 - Jan 10, 1911 30th (3)   31st (1) (2)   Democrat Amarillo / Potter   Archer, Armstrong, Bailey, Baylor, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Clay, Cochran, Collingsworth, Cottle, Crosby, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Floyd, Foard, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hockley, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Throckmorton, Wheeler, Wichita, Wilbarger, Young

(1) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
(2) 31st Legislature - Roll Call of holdover Senators, 1/12/1909, pp. 1-2. Senate Journal.
(3) 30th Legislature - Roll of Senators-elect, oath of office administered, 1/8/1907, pp. 1-2. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

  • 39th Legislature, R.S., Simple Resolution 50, 3/3/1925, p. 707. Died 1/2/1924 at age 67. Resolutions - Memorial.

Biographical Sketches

  • Photos and biographical sketches, Thomas Pierce Stone, John Warren Veale, and John Richard Bowman (birth date 4/17/1877 in Plano, Texas), "Thirtieth Texas Legislature," 2/4/1907, p. 4. Galveston Daily News.
  • Obituary, "Senator Veale Died Suddenly Wed. at Amarillo," The Breckenridge Daily American, 1/3/1924, p. 1. Memorial resolution, "The Amarillo Bar Shows Appreciation of John W. Veale," The Breckenridge Daily American, 1/10/1924, p. 4. Crediting the Breckenridge Library. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries). Amarillo Bar Obituary

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

31st R.S. - 1909
Consideration of Message from Gov. Campbell  
Constitutional Amendments (Chair) 
Educational Affairs  
H. Bascom Thomas Expulsion, Committee of the Whole Senate  
Insurance, Statistics and History  
Judicial Districts  
Public Lands and Land Office  
Roads, Bridges and Ferries  
Rules  
Stock and Stock Raising  
30th R.S. - 1907
Federal Relations  
Judicial Districts  
Judiciary No. 1  
Mining and Irrigation (Chair) 
Public Land and Land Office  
Roads, Bridges and Ferries  
Stock and Stock Raising  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.