A.G. Schluter

Augustus Garwood Schluter

Full Name: Augustus Garwood Schluter
Date of birth: January 6, 1878
Date of death: April 3, 1939

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 61 Jan 10, 1911 - Jun 10, 1912 32nd (1)   Democrat Austin / Travis   Travis
H 61 Jan 12, 1909 - Jan 10, 1911 31st (2)   Democrat Austin / Travis   Travis

(1) Schluter resigned 6/10/1912. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Memorial, August 1939, p. 289. Texas Bar Journal.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

32nd R.S. - 1911
Appropriations  
Appropriations Subcommittee on the Deaf and Dumb Institute  
Civil and Criminal Procedure  
Criminal Jurisprudence  
Senatorial Districts  
State Asylums (Chair) 
31st 1st C.S. - 1909
Appropriations  
Judiciary  
Municipal Corporations  
Rules  
31st R.S. - 1909
Appropriations  
Judiciary  
Municipal Corporations  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.