Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J. J. Vannoy Jesse J. Vannoy
Full Name: Jesse J. Vannoy
Date of birth: 1863
Date of death: January 12, 1923

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 60 Jan 12, 1915 - Jan 9, 1917 34th   Democrat Tehuacana / Limestone   Limestone
H 60 Jan 14, 1913 - Jan 12, 1915 33rd   Democrat Tehuacana / Limestone   Limestone
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 38th Legislature, R.S., 1/18/1923, p. 189. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Census of 1910 - Jesse J. Vannoy, Limestone County, age 49, retail merchant/general store, spouse Ella J. Vannoy, mother Susan Vannoy. FamilySearch. 1910
  • Jesse J. Vannoy, born 1863, death date 1/12/1923 in Dallas. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • Obituary, "Jesse J. Vannoy Died in Dallas," Mexia Evening News, 1/13/1923, p. 1. "J.J. Vannoy, formerly of Tehuacana . . . represented Limestone County in 33rd and 34th legislatures as a member of the House." NewspaperARCHIVE.com.
  • 34th Legislature (1915) - J.J. Vannoy, postoffice Tehuacana, nativity Texas, age 47, cotton buyer, 47 years in Texas, member of former legislatures: 33rd, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Occupation and religious affiliation, 34th Legislature. "Occupations of Members of Legislative House," 3/14/1915, p. 4. Galveston Daily News.
  • Photographs
  • Photograph. J. J. Vannoy, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J. J. Vannoy, 34th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 33rd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 34th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    34th R.S. - 1915
    Counties  
    Labor  
    Privileges, Suffrage and Elections  
    Roads, Bridges and Ferries  
    Senatorial Districts (Chair) 
    33rd R.S. - 1913
    Agriculture  
    Anti-Tuberculosis Commission, Investigate  
    Education  
    Examination of Comptroller's and Treasurer's Accounts  
    Federal Relations  
    Privileges, Suffrage and Elections  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.