Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Asher Smith Asher Richardson Smith
Full Name: Asher Richardson Smith
Date of birth: April 13, 1887
Date of death: June 3, 1935

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 79 Jan 12, 1915 - Nov 13, 1916 34th (1)   Democrat Laredo / Webb   Webb, Zapata
H 79 Jan 14, 1913 - Jan 12, 1915 33rd   Democrat Laredo / Webb   Webb, Zapata
(1) Smith resigned 11/13/1916. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Asher Richardson Smith, Volume IV, p. 1632. A History of Texas and Texans, 1914.
  • Military Service Notes
  • Texas Infantry, Captain, World War I. Memorial, October 1935, pp. 37-38. Texas Law Review Proceedings of the . . . Annual Meeting of the Texas Bar Association.
  • Other Resources
  • Memorial, October 1935, pp. 37-38. Texas Law Review Proceedings of the . . . Annual Meeting of the Texas Bar Association.
  • Occupation and religious affiliation, 34th Legislature. "Occupations of Members of Legislative House," 3/14/1915, p. 4. Galveston Daily News.
  • Photographs
  • Photograph. Asher Smith, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Asher Smith, 34th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 33rd session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 34th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    34th R.S. - 1915
    Constitutional Amendments  
    Judicial Districts  
    Judiciary  
    Public Buildings and Grounds  
    Reforms in Criminal Procedure  
    33rd R.S. - 1913
    Constitutional Amendments  
    Judicial Districts  
    Judiciary  
    Mines and Mining  
    Penitentiaries  
    Public Buildings and Grounds (Vice Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.