Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

W.M. Tidwell W.M. Tidwell
Full Name: William Madison Tidwell
Date of birth: May 29, 1866
Date of death: April 21, 1949

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 55-1 Jan 14, 1919 - Jan 11, 1921 36th (1) (2)   Democrat Waxahachie / Ellis   Ellis
(1) Tidwell present and voting through the 36th Legislature, Regular, 1st-4th Called Sessions (1/14/1919-10/2/1920). House Journal.
(2) Tidwell resigned 12/4/1919. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, September 1949, p. 437. Tidwell was a member of the 36th Legislature 1918-1920. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. W.M. Tidwell, 36th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 36th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    36th R.S. - 1919
    Conservation and Reclamation  
    Examination of Comptroller's and Treasurer's Accounts  
    Liquor Traffic  
    Public Lands and Buildings  
    Ranger Force, Investigate  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.