L.E. Stout

Lee Edward Stout

Full Name: Lee Edward Stout
Date of birth: March 31, 1879
Date of death: January 19, 1920

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 14 Jan 14, 1919 - Jan 19, 1920 36th (1)   Democrat Port Arthur / Jefferson   Jefferson, Liberty, Orange

(1) J.O. Merriman, in special election 2/21/1920, sworn 5/20/1920, succeeded Lee E. Stout, died 1/19/1920. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Other Resources

Photographs

  • Photograph. L.E. Stout, 36th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

36th R.S. - 1919
Commerce and Manufactures  
Criminal Jurisprudence  
Game and Fisheries  
Liquor Traffic  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.