J.P. Rogers

James Preston Rogers

Full Name: James Preston Rogers
Date of birth: January 24, 1885
Date of death: March 18, 1942

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 19-4 Jan 9, 1923 - Jan 13, 1925 38th   Democrat Houston / Harris   Harris
H 15 Jan 11, 1921 - Jan 9, 1923 37th   Democrat Houston / Harris   Harris

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Memorial, June 1942, p. 173. Texas Bar Journal.

Photographs

  • Photograph. J.P. Rogers, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.P. Rogers, 37th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

38th R.S. - 1923
Common Carriers (Chair) 
Judiciary  
Labor  
State Affairs  
37th R.S. - 1921
Common Carriers  
Counties  
Labor  
Penitentiaries  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.