Judge R.R. Owen

Robert Ross Owen

Full Name: Robert Ross Owen
Date of birth: February 9, 1879
Date of death: December 9, 1965

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 57 Jan 11, 1921 - Jan 9, 1923 37th   Democrat Corsicana / Navarro   Navarro
H 57 Jan 14, 1919 - Jan 11, 1921 36th   Democrat Corsicana / Navarro   Navarro

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Memorial, March 1966, p. 224. Texas Bar Journal.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

37th R.S. - 1921
Common Carriers (Vice Chair) 
Conservation and Reclamation  
Judicial Districts  
Public Health  
State Eleemosynary and Reformatory Institutions  
36th R.S. - 1919
Common Carriers  
Confederate Home, Investigate  
Judiciary  
Liquor Traffic  
Public Health  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.