J.C. Marshall

John Calvin Marshall

Full Name: John Calvin Marshall
Date of birth: February 6, 1875
Date of death: April 11, 1936

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 103 Jan 11, 1921 - Sep 19, 1921 37th (1) (2)   Democrat Quanah / Hardeman   Foard, Hardeman, Knox
H 103 Jan 14, 1919 - Jan 11, 1921 36th   Democrat Quanah / Hardeman   Foard, Hardeman, Knox

(1) Description of three vacancies in Legislature, caused by death of Sen. W.L. Hall of Wharton and resignations of J.C. Marshall of Hardeman county and L. Webb of Rusk county. "Urging Governor to Call a Special Legislature," 3/31/1922, p. 1. Bryan Eagle.
(2) Resignation of J.C. Marshall accepted by Governor Neff, 9/19/1921. "Legislator Quits on Account of Losses," 9/19/1921, p. 3. Bryan Eagle.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

37th R.S. - 1921
Common Carriers  
Congressional Districts  
Municipal and Private Corporations (Chair) 
Penitentiaries  
Public Lands and Buildings  
Senatorial Districts  
36th R.S. - 1919
Blue Ridge Farm Purchase, Investigate  
Federal Relations  
Game and Fisheries  
Oil, Gas, and Mining (Vice Chair) 
Public Lands and Buildings  
Revenue and Taxation  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.