George Goetz

Curtis George Goetz

Full Name: Curtis George Goetz
Date of birth: April 9, 1912
Date of death: March 21, 1984

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 6 May 9, 1957 - Jan 13, 1959 55th (1) (2)   Democrat San Augustine / San Augustine   Nacogdoches, Sabine, San Augustine

(1) 55th Legislature - Oath of Office Taken by Honorable George Goetz, 5/9/1957, pp. 2658-2659. House Journal.
(2) C. George Goetz, in special election 5/4/1957, succeeded Charles Heitman, Jr., died 3/23/1957. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Other Resources

Photographs

  • Photograph. George Goetz, 55th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

55th R.S. - 1957
Archives, Texas Employment Commission, and Insurance Buildings  
Claims and Accounts  
Common Carriers  
Labor  
Penitentiaries  
Public Printing  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.